« Wróć

Od „Rysia” do „Maryśki”- niezwykłe życie Kazimierza Wróblewskiego

W poniedziałek 4 lipca 2022 roku w Izbie Pamięci w Grabowcu odbyło się spotkanie z Panem Jerzym Masłowskim - historykiem, senatorem RP IV kadencji, członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który w 2009 roku za wybitne zasługi dla RP i działalność na rzecz środowisk kombatanckich został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wykład Pana Jerzego Masłowskiego przybliżył nam postać Kazimierza Wróblewskiego - syna Ziemi Hrubieszowskiej, żołnierza II Rzeczpospolitej i Września 1939 roku, Służby Zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wspaniałego dowódcy i przyjaciela wielu mieszkańców Ziemi Hrubieszowskiej. Ostatniego właściciela majątku Ornatowice – męża córki ziemianina Faustyna Rudnickiego władającego Ornatowicami od 1891 roku.

„Ryś”, „Maryśka” – bo takie pseudonimy nosił w konspiracji antyhitlerowskiej Kazimierz Wróblewski to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych i popularnych dowódców Armii Krajowej w powiecie hrubieszowskim, który wsławił się również w ruch oporu Wolnej Rzeczpospolitej Grabowieckiej.

Wykładu pt. Od „Rysia” do „Maryśki”- niezwykłe życie Kazimierza Wróblewskiego wysłuchali licznie przybyli goście: Wójt Gminy Grabowiec, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła w Hrubieszowie i Grabowcu, władze i członkowie Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego, dyrekcja i grono pedagogiczne Zespołu Szkół w Grabowcu, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Grabowcu oraz mieszkańcy Grabowca i okolic.


ORGANIZATORZY:

  • Wójt Gminy Grabowiec
  • Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu
  • Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Koło Rejonowe Grabowiec
  • Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Koło Rejonowe Hrubieszów
  • Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie
     

tekst: Małgorzata Szajuk


Dodany 05.07.22

Galeria zdjęć