« Wróć

77. ROCZNICA PACYFIKACJI GRABOWCA I OKOLIC

Tegoroczne obchody 77 Rocznicy Pacyfikacji Grabowca i okolic miały miejsce 20.06.2021r. Sprzed budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu ruszyła delegacja pocztów sztandarowych, przedstawicieli Związków Kombatanckich, instytucji rządowych i samorządu terytorialnego oraz zaproszeni Goście, prowadzona przez Orkiestrę Dętą pod batutą kapelmistrza Tomasza Mazurka.

Uczestnicy uroczystości zatrzymali się przy pomniku Bohaterów Rzeczpospolitej Grabowieckiej, by oddać hołd i złożyć wieńce w barwach narodowych. Następnie, zebrani udali się do kościoła parafialnego, gdzie Wójt gminy Grabowiec - Bartosz Popek skierował do uczestników uroczystości słowa, w których przypomniał historyczne fakty oraz zaznaczył, jak ważne jest kultywowanie pamięci o tych bolesnych wydarzeniach i oddawanie hołdu, naszym lokalnym bohaterom.

Uroczystość zaszczycili:

  • Pani Teresa Hałas - Poseł na Sejm RP,
  • Pani Joanna Jabłońska - przedstawiciel Senatora RP Jerzego Chróścikowskiego,
  • Pan Witold Marucha – Wicestarosta Zamojski,
  • Pan Tadeusz Pszenniak - Prezes Zarządu Okręgu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Zamościu

Młodzież Zespołu Szkół w Grabowcu przygotowana przez Panią Beatę Jaworską i Pana Karola Chilewicza zaprezentowała montaż słowno - muzyczny. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz proboszcz Zygmunt Żółkiewski, a kazanie skierował do nas ksiądz kanonik Mieczysław Marszałek, który mówił o znaczeniu patriotyzmu, o tym, że musimy się go uczyć od świadków tych trudnych wydarzeń, brać przykład z jego uczestników.


Dodany 20.06.21

Galeria zdjęć